1

Alp Utku Memiş

Dortmund University of Applied Science and Arts

Almanya'dan merhaba! Şu anda Almanya'da yüksek lisans öğrencisiyim ve bu kararı vermemde Kadir Has Üniversitesi ve Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünün katkısı çok fazla. Üniversite seçimi, hayattaki en önemli kararlardan birisi ve aynı zamanda en zor olanlarından. Doğru üniversite ve bölüm kombinasyonu ile çok güzel bir hayatın temelini atmak çok mutluluk verici. Günümüz dünyasında en önemli vasıflardan birisi de, dünya vatandaşı olmak. Kadir Has Üniversitesi gerek yabancı dil eğitimi, gerek vizyonu, gerekse yurtdışı bağlantılarıyla size dünya vatandaşı olmak için gereken tüm nitelikleri sunuyor. Ayrıca, YBS multidisipliner bir bölüm olmasıyla, master olanaklarınızı çok ama çok arttırıyor. Mezuniyetten sonra, yurtdışı ile ilgili planlarınız varsa, KHAS ve MIS sizi dört sene boyunca hedefinize hazırlıyor.

2

Nihan Korkmaz

Project Manager, PortalGrup Healthcare

Kadir Has üniversitesinde Dikey geçiş sınavı (DGS) ile gelen bir öğrenciydim. Benim için bu 2. Üniversiteydi ve önemli olanın size eğitim veren hocalardan geçtiğinin bilincindeydim. Tercih yapacağım her okulun o bölümde ki eğitmenlerini inceledim. Araştırdım. Okulun olanaklarını ve sağladığı hizmetlere baktım ve tercihim açık ara farkla KHAS oldu. KHAS’lı olmak hatta MIS’li olmak apayrı bir ayrıcalıktır. Kendi alanında en iyi hocaların bulunduğu bir okuldur hatta Mühendislik fakültesindeki her bir öğretim elemanı siz daha fazla öğrenin diye elinden geleni yapar. Her zaman kapıları size açıktır. Bir daha tercih yapmam gerekse yine Kadir Has Yönetim Bilişim Sistemlerini seçerdim. Şuan bir Ajans’ta (Portal Grup Yazılım ve Danışmanlık Şirketi) Digital pazarlama üzerine Proje Yöneticiliği yapıyorum. İlaç sektöründe çok büyük firmalarla çalışıyorum ve yaptığım projeler ulusal alanlarda ödüller kazandı ve kazanmaya devam ediyor. Bence bir okulun en önemli hazinesi Işığıyla bizi aydınlatan eğitmenleridir ve ben başarılarımı sevgili hocalarıma borçluyum  İyiki KHAS’lıyım!

3

Yusuf Burak Tatlıcan

-

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olan biri okurken kendi alanını kendi yetenekleri doğrultusunda kendi belirliyor. Pazarlama dalı bana daha eğlenceli geldiği için o kısma ağırlık verdim. Bu yüzden üniversite hayatım boyunca yönetim alanında birçok farklı deneyim yaşamaya çalıştım. İlk başta bir öğrenci kulübüne üye olup işleyişi öğrendim. Yarım dönem sonra bir ekip oluşturdum ve kulüp başkanı olarak devam ettim. Bunun ardından derneklerde ve vakıflarda yöneticilik yapmaya başladım. Birçok kişi ile tanışıp, sektörü canlı canlı yaşadım. Yorucuydu ama bir o kadar da eğlenceliydi. Kulübümüzde ise herkes farklı deneyimler elde etsin diye her sene başkanından, sosyal medya sorumlusuna kadar herkesin görev ve sorumlulukları değişiyordu. Ve mezun olurken bir öğrenci olarak üniversitede ulaşabilecek son yere ulaşmıştık. O kulüpteki ekibimle beraber öğrenci konseyini almayı başarmıştık. Ailemize katılmayı düşünen aday arkadaşlara bir de asla rehavete kapılmamalarını önerebilirim. Hazırlıkta İlk 2 vize notum; 78 ve 75 olunca çok kolaymış demiştim. Sonra bir sene daha hazırlık okumak zorunda kaldım :) Ama üniversite yıllarımın sonunda üniversiteyi erken bitirebileceğimi fark ettim. Zorladım ve 4 senelik bölümü 3,5 senede bitirdim :)

4

Cem Piler

System Analysis & Project Management, MagiClick Digital Solutions

Kadir Has Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 2013 mezunlarındanım, bölümümle de okulumla da gurur duyuyorum. Son final sınavımdan bir hafta sonra çalışma hayatıma başladım, sektörün önde gelen ajanslarından MagiClick Digital Solutions'ta Jr. Proje Yöneticisi olarak başladığım serüvene, Sistem Analist & Proje Yöneticisi olarak devam etmekteyim. Türkiye ve Uluslararası alanda lider kuruluşlarla çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum. Okurken faydalı olabileceğini düşündüğüm tüm aktivite ve projeler tamda hocalarımızın söylediği gibi hala çok faydalı olmaya devam ediyor. Okuduğum bölümün tam olarak karşılığı gelen mesleklerden birini icra ettiğimi düşünüyorum. Yönetim Bilişim Sistemleri sektörde çok net bir pozisyon boşluğunu doldurabilir nitelikte eleman yetiştiren bir bölümdür, maaşlarda hiç azımsanacak gibi değil bilginize :)
Her ne kadar Dikey Geçiş öğrencisi olup 5 yıl yerine 3 yıl bu güzel okulda okuyabilmiş olsam da bana değer katan hocalarıma sonsuz teşekkürler.

5

Canberk Ürküp

-

Merhaba ben Canberk Ürküp 2015 mezunuyum. Kadir Has Üniversitesi ve bölümümüz hakkında esasında birçok güzel anım var. Ancak size benim hayata ve Dünya’ya bakış açımı değiştiren en önemli etken olan “Erasmus Değişim Program” ından ve okulumuzdaki olanaklardan biraz bahsetmek isterim. Okulumuzun anlaşması olduğu birçok değişim programı mevcuttur ve bu değişim programlarına bizi teşvik eden hocalarımız gerek programa katılmadan önce gerekse değişim sonunda bize her zaman yardımcı olmuştur. Tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki hayatımızda yapabilceğimiz en önemli hamlelerden birini okulumuz ve bölümümüz sayesinde ben gerçekleştirdim. Siz de bu ayrıcalıklardan faydalanmanız için bize katılabilirsiniz 

6

Damla Nur Kumbasar

-

Kadir Has Üniversitesi’ne ilk başladığımda büyük bir heyecan içindeydim. Sınav sonuçlarına göre hem işletme hem bilgi teknolojileri okumayı planlarken, internette araştırmalarım sonucunda ve birkaç kişinin tavsiyesi ile Yönetim Bilişim Sistemleri okumaya karar verdim ve tercihlerimi o doğrultuda yaptım. Bölüm seçerkende insanın sevdiği, ilgi duyduğu ve kendini o doğrultuda geliştirebileceğine inandığı bir bölümde okuması gerektiğine inanıyorum. Okurken bölümü daha da çok sevdim. Mezun olunca da birçok fırsatın beni beklediğine inandım. Şimdi ise 5 yıl geçti ve ben üniversiteden mezun oldum. Okulumdan ve okuduğum bölümden memnun kalarak okulumu bitirdim. Hayatımın en güzel yıllarını burada çok kıymetli hocalarımla ve burada kazandığım güzel dostlarımla ve arkadaşlarımla geçirdim. Şimdi ise gerçek hayata adım atmaya başlıyorum. Okul bitince kurtulacağımı sanıyordum fakat herşey şimdi başlıyormuş onu anladım  Tüm hocalarıma ve arkadaşlarıma canı gönülden teşekkür ediyorum. Hepimizin yolu açık olsun inşallah..

7

HAZAL GÖKMEN

Ar-Ge İş Analisti, FIT Solutions

2009 senesinde Kadir Has Üniversitesi YBS lisans programına başladım. Tercih zamanı bölüm hakında çok fazla bir bilgim yoktu. İstediğim bölümler ne yazık ki tutmuyordu, bu nedenle olası bölüm araştırmalarına giriştim. Klasik üniversiteye adım atan öğrenciler gibi "Geleceğin Meslekleri" için araştırmalar yaptım. Yaptığım araştırmalar sonucunda MIS'in ilerleyen teknolojik dünyada iş dünyasının vazgeçilmez bireylerini yetiştireceği kanısına vardım. Yaptığım stajlar, aldığım eğitim geleceğe erken atılma isteği benim iş hayatına biraz daha erken atılmamı sağladı. 3. sınıfın 2.dönemi bir mühendislik firmasında stajyer gibi direkt yöneticinin yanında çalışmaya başlamam, aldığım tüm işletmeye yönelik eğitimlerin pratiğini yapmamı sağladı. Yaklaşık 1 sene bu firmada çalıştıktan sonra, bir bankadan Bilgi Teknolojileri birimi için teklif geldi. Elbette kabul edip bankaya başladım ve yazılım tecrübemi kullanma ortamı yaratılmış oldu. Bu sayede aslında okumuş olduğum bölümün her alanda iş fırsatı yaratabilecek bir bölüm olduğunu, çalıştığım 2 firmada yaptığım iki farklı iş ile anlamış oldum. Bankada 4 ay bir süre geçirmemden sonra e-Dönüşüm çerçevesinde sektörün öncüsü olan bir firmadan özgeçmişim istendi ve direkt olarak MIS mezunu aradıklarını söylediler. Mezuniyetime 1 ay kala bu firmaya başladım ve şu anda bu firmanın 15 aylık bir çalışanıyım. Proje yöneticilerinin iş süreçlerindeki istekleri ben ve benim gibi çalışan arkadaşlar sayesinde dokümante edilerek yazılım ekiplerine sunuluyor. Bunun en büyük nedeni işveren ile yazılımcının aynı dili konuşamaması. Aradaki anlam karmaşasını her iki kişinin bakış açısından da bakarak yapan, gerek sürecin, gerek üretim esnasındaki hataların minimuma indirilebilmesi için bizler gibi uzmanlara ihtiyaç artık iş dünyasında çok fazla. Bir işlemin 1 saniye kısa sürmesi firmaya kar olarak geri gelirken, sistemdeki tek bir veri girişinin hatalı olması ise milyarlar kaybettirebiliyor. Daha az hata ile daha hızlı iş üretmek işveren ile ürünü ortaya çıkaran yazılımcının en doğru şekilde birbirini anlamasından geçiyor. Bizler kazandığımız eğitim ile her iki konuda da bilgi sahibi olduğumuz için, iki tarafın da ihtiyaçlarına cevap verip, hem prosesin zamanını kontrol eden hem de hatanın minimum düzeye çekilmesinde en büyük rol alan kişileriz.

8

Sefa Arslan

Bilgi Teknolojileri – Sistem Analisti, Kuveyt Türk Katılım Bankası

Şubat 2014’te Kadir Has Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü 7 yarıyılda erken mezuniyetle ve bölüm birinciliği ile tamamladım. Bölümün en büyük özelliği olarak gördüğüm farklı prensipleri bir araya getiriyor oluşunun her ne kadar çok önemli bir avantaj olsa da belirli bir alana odaklanamanın ilerleyen yıllarda bir avantaja dönüşeceğini gördüm. Bu sebeple kariyerimi, iş ve sistem analistliği üzerine yapmaya karar verdim. 3. sınıf yazında Türkiye’nin en büyük medya kuruluşlarından biri olan Doğuş Yayın Grubu’nda “Jr. Sistem Analisti” olarak çalışmaya başladım. Haziran 2014’te Doğuş Yayın Grubu’ndaki çalışma süremin sona ermesinin ardından yine aynı ay içinde Kuveyt Türk Katılım Bankası Bilgi Teknolojileri & AR-GE bölümünde “Sistem Analisti” olarak çalışmaya başladım. Bugün geldiğim noktada, okurken işimize yaramayacak gibi duran bilgilerin bile iş hayatının belirli noktalarında yer yer ihtiyaç duyduğumuz bilgiler olmaları bölümümüzün farklı prensipleri bir araya getiren yapısının ne derece faydalı olduğunu ve iyi bir öğrenim hayatı yaşadığımızın göstergesidir. Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün, ilgili hocalarımız ve doğru çıkarılmış ders planları sayesinde size gayet iyi bir öğrenim hayatı sunacağını söyleyebilirim; fakat belirtmeliyim ki bunu maksimum faydaya ulaştıracak ve amaçlarınız doğrultusunda en doğru şekilde kullanacak olan sizler olacaksınız. Tüm aday öğrencilere başarılar dilerim.

9

Bahar Burcu Karşı

Danışman / Test Mühendisi, Turkcell

Üniversite seçiminizi sırf üniversitede okumak için değil, okuyacağınız bölümün sizlere neler katabileceğini bilerek inanarak seçmeniz gerektiğini düşünüyorum. Kadir Has Üniversitesi sizlere sadece öğrenci-öğretmen ilişkisi sunmuyor. Kadir Has’ı bu denli güzelleştiren tartışmasız gözlerinizin içine bakıp, size kimi zaman kaygılarınızı unutturabilen ve kimi zaman sizinle sorumluluklarınıza ortak olan güzel eğitmenlerimizden geçiyor. 

Bana gelecek olursak, YBS ve Uluslararası Ticaret ve Finansman bölümlerinden çift anadal yaparak 2014 yılında mezun oldum. Mezun olmanın verdiği huzur, başarı ve ardından nice sorular hayatıma girmeye başlamıştı. Peki, mezun olduk, diplomayı aldık, ben ne yapacağım?

Herkesin kendisine şunu sorması gerekiyor, ‘BEN’ ne istiyorum? İş hayatına girme evresinde nice yerlerle iş görüşmesinde bulundum. Kimi sektörün bana hitap etmemesi, kimi sektörün sizden daha tecrübeli birini araması, kimi işin maaşı aldığım iki diplomaya gülünç gelmesi gibilerinden uzar gider. Ama o görüşmeler sırasında edindiğim en güzel bilgi, asla acele etme, bekle ne istediğini bulana kadar bekle.

İlk önce bir reklam sektöründe İş Geliştirme Uzmanlığı yaptım. Kariyer ve hedef belirlemem bana burada dört duvar gözükünce işten ayrılma kararı verdim. Ne istediğimi bulana kadar da devam dedim ve ardından bir dış kaynak firmasına bağlı olarak Türk Telekom’da Yazılım Test Mühendisi olarak görev aldım. Fakat bilmelisiniz ki, iş hayatı okul hayatından bir hayli farklı. Öğrenmeye her zamankinden aç, hevesli ve yarıştığınız kişinin kendiniz olduğunu bilerek ilerlemelisiniz. Sorumluluklarınız ve bildiklerinizin paylaşımı yalnızca kendinize ait değil bir takıma ve takımın da sizlere ait olduğunu bilerek hedeflerinize yürümelisiniz. Tüm bu süreçlerin sonunda istediğim kariyer hedefi için, Türk Telekom’dan da ayrıldım ve şuan Turkcell firmasında Danışman / Test Mühendisi olarak çalışıyorum.

Sizlere verebileceğim en güzel öneri, kendinizi bulmak için asla denemekten ve hata yapmaktan çekinmeyin. Bilgiyi biriktirerek değil, doğru bilgiyi paylaşarak bulabileceğinize inanın. Son olarak, ailenizin ve dostlarınızın desteğini asla görmezden gelmeyin, gücünüzün ve cesaretinizin temelinde onların var olduğunu unutmadan teşekkürü daima borç bilin.

10

Elif Göknur Bal

Protel Bilgisayar A.Ş., Kalite Yönetim Asistanı

2013 senesinde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nden mezun biri olarak bölüm ve kariyer ile ilgili düşüncelerimi sizlerle paylaşmak isterim. Bölüme başlamadan önce bir hedefiniz varsa çok şanslısınız. Eğer yoksa ilk sene göreceğiniz dersler ve müfredata ek olarak; öncelikle ileriki senede göreceğiniz dersler hakkında, daha sonra da bölümün çalışma alanları hakkında araştırma yapmanızı ve bilgi edinmenizi tavsiye ederim. Yaz aylarında ya da ders programınıza göre dönem içinde part-time ya da stajyer olarak çalışma fırsatları yaratmak, sektörü tanıma ve iş öğrenme açısından fayda sağlayacaktır. Ben zorunlu stajım 2 tane olmasına rağmen her yaz döneminde staj yaparak bu faydayı sağladığımı ve iş hayatına atılmadan önce güzel bir deneyim kazandığımı düşünüyorum. Ders içerikleri, çalışma yapım ve ilgili olduğum konulara dayanarak yönetim alanında kariyerime devam etmeyi seçtim. Yaz aylarında yaptığım stajlar dışında eğitim, bilgi güvenliği ve yazılım sektörlerinde çalıştım. Şimdi ise Kalite Yönetimi konusunda uzmanlaşmak için çalışmalar yürütmekteyim. Bölümümüz çok disiplinli bir bölüm olduğu için, çalışma alanı seçme konusunda kafa karışıklığı yaratabilir. Ama kendimde de gördüğüm kadarıyla; zaman geçtikçe, deneyim kazandıkça bir karara varıp, o doğrultuda ilerleyebiliyorsunuz. Bunun içinde azimle ve sabırla çalışmak gerekiyor.

11

Ece Ozan

Cardiff University, İngiltere

Kadir Has Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri lisans programından 2014 yılında mezun oldum. Şu anda Birleşik Krallık’ta Cardiff Üniversitesinde 20 yılı aşkın bir süredir yürütülen, bugüne kadar 1.800 kişinin faydalandığı, AB Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan Jean Monnet bursuyla yüksek lisans yapmaktayım. Yönetim Bilişim Sistemleri programının çok yönlü olması, yüksek lisans eğitimimde neye odaklanmak istediğimin kafamda netleşmesini sağladı. Teknolojiden uzak kalmanın mümkün olamayacağı bir çağda, işletme dersleriyle uyumlu şekilde olan yönetim bilişim sistemleri programı, kendimi uzak hissettiğim hızlı bilgi akışına ayak uydurmamı ve yeniliklere sıcak bakmamı sağladı. Şu günlerde tez dönemine girdiğim MSc International Management programında yazdığım makalelerde dahi lisans programımda edindiğim hem işletme alanında hem bilişim alanındaki bilgilerimi kullanmaktayım.